:تازه ها

  • داخله جریان دارد. امتحان کانکور سنبله 1394
  • نخستین مرکز امتحانات کلینیکی مشاهده وی در موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ گشایش یافت
  • کنفرانس علمی طبی با نام گزیده گی کوچک - خطر بزرگ از طرف موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ برگزار شد
  • شفاخانه چراغ با داشتن عملیات خانه مجهز و جراحان ورزیده ضامن تشخیص و تداوی شما
  • پوهنتون طبی چراغ با داشتن استادان مجرب و لابراتوارهای مناسب فضای مناسب برای تحصیل شما

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 
 

 

چهاردهمین دور امتحان شمول (کانکور) موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ برگزار شد


 22  حمل 1394


موسسه تحصیلات عالی طبی وشفاخانه چراغ چهاردهمین دور امتحان کانکور این موسسه را با حضور داشت  نماینده گان وزارت تحصیلات عالی و اتحادیه موسسات تحصیلات عالی خصوصی  در مقر موسسه برگزار نمود.
محفل با تلاوت آیات قران مجید آغاز گردید. بعد از پخش سرود ملی  محترم  داکتر همایون مصطفی سرپرست موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ به مهانان خیرمقدم عرض نموده و فشرده از فعالیت های اکادمیک این موسسه را به حاضرین بیان داشتند.
بعدآ محترم داکتر جمشید صادقی معاون علمی موسسه، در مورد شیوه تدریس، و سیستم درسی این موسسه برای اشتراک کننده گان امتحان کانکور و حاضرین معلومات ارایه نمودند. 
سپس بسته های سوالات کانکور با حضور مسولین موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ،  هیات وزارت تحصیلات عالی  و دو تن نماینده از اشتراک کننده گان امتحان ، باز گردید.
قابل ذکر است که موسسه تحصیلات عالی طبی و شفاخانه چراغ امتیازات خوب و تخفیف ویژه را برای آنعده از محصلینی که از طرف وزارت تحصیلات عالی، معینیت امور جوانان و اتحادیه موسسات تحصیلات عالی خصوصی معرفی شده بودند در نظر گرفته است.
 


 

 

 

 

 

 


 

 

 

نخستین مرکز امتحانات کلینیکی مشاهده وی
(OSCE Objective Structured Clinical Examination -)
 در موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ گشایش یافت.

18  10  1393

 

سرپرست وزارت تحصیلات عالی محترم پوهنوال محمد عثمان بابری ضمن دیدار با مسولین و محصلین موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ مرکز امتحانات آسکی را نیز افتتاح نمودند.  درین دیدار محترم پوهنمل غلام نبی فراهی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، محترم زرین انحور رییس رادیو تلویزیون ملی افغانستان، روسای پوهنتون های طب کابل، البیرونی، موسسه تحصیلات عالی غالب، افغان سویس، آریانا و سایر دوکتوران، شخصیت های علمی و محصلان حضور داشتند.
محفل با تلاوت آیات کلام مجید آغاز گردید بعدا داکتر جمشید صادقی معاون علمی موسسه در مورد دستاورد های موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ مختصرا معلومات ارایه نمودند.
پوهندوی استاد حیات الله جواد رییس انکشاف تعلیمات طبی پوهنتون طبی کابل در بخشی از این همایش کنفرانس علمی را در مورد طرح معیاری سوالات طبی ارایه نمودند.
سپس داکتر تیمور دور اندیش یکی از استادان موسسه طبی چراغ در مورد روش امتحانات آسکی معلومات ارایه نمودند.
آقای محمد عثمان بابری سخنران دیگر این همایش بود، وی فعالیت های این موسسه را موثر و در خور ستایش توصیف کرد واظهار داشت، چند باری که به موسسه تحصیلی طبی چراغ آمده ام با ابتکار و نوآوری های خوب رهبری این موسسه مواجه شده ام.  وی هم چنان گشایش مرکز امتحانات آسکی را به مسولین موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ تبریک گفت و ابراز موفقیت های بیشتر علمی را برای این موسسه نمود.
آسکی یا روش امتحان کلینیکی مشاهدوی از روش های تازه ای است که زمینه ی ارزیابی عینی و عملی را برای محصلین در رشته ی مختلف طبی در کشور فراهم می کند.

 

 

 

 

.

 

 


 

 

 
کنفرانس علمی طبی "ماهیت کیفیت دوایی"

کنفرانس علمی طبی زیر نام "ماهیت کیفیت دوایی" توسط موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ و شرکت بین المللی افغان فارما دایر گردید.
در این کنفرانس، رییس اتحادیه موسسات تحصیلات عالی خصوصی، داکتران، استادان و محصلین موسسه طبی چراغ حضور داشتند.  کنفرانس با ارایه مقالات علمی در مورد ماهیت کیفیت ادویه برای اشتراک کننده گان ادامه یافت.
بعداز تلاوت آیاتی از کلام الله مجید  اشتراک کننده گان کنفرانس به احترام سرود ملی و  ارزش های ملی وافغانی به ایستادند.
در ابتدا داکتر جمشیدصادقی معاون علمی موسسه به مهمانان خیر مقدم عرض نموده و در مورد اهمیت کنفرانس و موضوع Good Manufacturing Products (GMP) معلومات ارایه کردند.
بعدا محترم دکتور نصرت راسا ماستر صحت در باره چگونگی شناسایی دواهای بی کیفیت کنفرانس خویش را به حاضرین ارایه نمودند. 
استاد حاجی محمد نعیمی ماستر مایکروبیولوژِی کنفرانس خویش را در مورد تحقیق اخیر شان در موضوع رابطه بین قیمت ادویه سفترکسون و کیفیت آن با حاضرین شریک ساختند. 
استاد لطیف ماستر فارمکولوژی و از استادان کادری موسسه طبی چراغ، روی نوشتن نسخه های معیاری کنفرانس علمی شان را  ارایه کردند. 
در این کنفرانس اشتراک کننده گان و بخصوص محصلین سوالات شان را در مورد موضوعات ذکر شده مطرح نموده و از طرف داکتران واساتید برای ایشان پاسخ ارایه شد.

 

 

 

 
       

  

سیزدهمین دور امتحان شمول (کانکور) موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ برگزار شد

 
موسسه تحصیلات عالی طبی وشفاخانه چراغ سیزدهمین دور امتحان کانکور این موسسه را با حضور داشت نماینده با صلاحیت وزارت تحصیلات عالی برگزار نمود.

در محفل برگزاری امتحان کانکور ابتدا محترم  داکتر مریم "ندا معصومی" رییس موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ ضمن سخنرانی کوتاه تشریف آوری نماینده گان وزارت تحصیلات عالی را خیر مقدم عرض نموده و در مورد پروسه امتحان کانکور صحبت نمودند. وی از علاقمندی جوانان نسبت به مسلک طبابت ابراز خرسندی نموده و برای اشتراک کننده گان امتحان کانکور  آرزوی موفقیت نمود.

سپس محترم حفیظ الله نماینده وزارت تحصیلات عالی در امور نظارت از برگزاری امتحان کانکور صحبت نمود. او هم چنان از شفافیت و معیاری بودن نحوه برگزاری امتحانات در موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ ابراز رضایت نمود.

بعدا بسته های سوالات کانکور با حضور مسولین موسسه، رییس و اعضای کمیته امتحانات موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ،  هیات وزارت تحصیلات عالی  و نماینده اشتراک کننده گان کانکور باز گردید.

قابل یادآوریست که موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ جواز رسمی فعالیت خود را در سال 1386 خورشیدی بدست آورد  و اولین دوره امتحان کانکور را در خزان 1387 خورشیدی برگزار نمود.
و در حال حاضر محصلان در فاکولته های طب معالجوی و طب دندان در 12 سمستر مصروف فراگیری دانش طبی هستند.

         

 

 

   

     

 

 

 

 
برگزاری کنفرانس علمی طبی

همایش علمی طبی زیر نام گزیده گی کوچک  - خطر بزرگ  از طرف موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ برگزار شد.
درین همایش که به روز چهارشنبه مورخ 4 اسد در سالون کنفرانس های این موسسه تدویر یافت، اعضای رهبری موسسه، گلاب شاه امانی رییس اجراییوی اتحادیه موسسات تحصیلات عالی خصوصی، رییس روابط معینیت امور جوانان، دوکتوران و محصلان رشته طب اشتراک ورزیده بودند.
محفل با تلاوت قران عظیم الشان و پخش سرود ملی آغاز یافت.  در ابتدا داکتر مریم ندا معصومی رییس موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ ضمن خوش آمدید گویی به مهمانان در مورد تدویر کنفرانس علمی طبی و امراض انتانی صحبت نموده و برای اشتراک کننده گان ابراز موفقیت نمود. سپس زهرا قاریزاده رییس روابط خارجی معینیت امور جوانان سخنرانی نمود.
وی از موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ به خاطر فراهم نمودن زمینه تحصیلات عالی بهتر برای محصلین و پذیرفتن 35 تن از جوانان با تخفیف ویژه درین موسسه ابراز قدردانی نمود.
سپس مقالات علمی مرتبط با محتوای کنفرانس توسط دوکتوران ارایه گردید.


  

 

 

 

 

 

 

کنفرانس علمی طبی گزیدگی کوچک-خطر بزرگ


از طرف موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ برگزار می گردد.


 

زمان: چهارشنبه مورخ 4 سرطان 1393 ساعت 10 قبل از ظهر

 

مکان: سالون کنفرانس موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ

نشانی: ایستگاه اخیر قلعه فتح الله ، چهارراهی سلیم کاروان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

مردم شریف ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان از خدمات صحی و توزیع ادویه اساسی  مؤسسه تحصیلات عالی طبی و شفاخانه چراغ مستفید شدند. آنها از بازدید هیات اعزامی شفاخانه چراغ که با رهبری تیم اصلاحات وهمگرایی همراه بودند استقبال نمودند.


پوهاند دوکتور چراغعلی چراغ، عضو موسسین موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ، جهت کمک و همدردی با آسیب دیده گان ولسوالی ارگوی به ولایت بدخشان سفر نمود. در این سفر با بزرگان و نماینده  های آسیب دیده گان حوادث اخیر ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان مفصلا صحبت صورت گرفت.  در همین حال یک مقدار  ادویه اساسی و لازم نیز از طرف موسسه تحصیلات عالی طبی و شفاخانه چراغ در دسترس نیازمندان قرار

داده شد.

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نام:‌    مصطفی رحمانی
نام پدر:     نظام الدین
سمستر: 
نوع مدل:  چشم الکترونیک

برنده گان نمایشگاه مدل اناتومیک

 

 

 

نام:     محمد الیاس عالمی
نام پدر:     عبدالغنی
سمستر:
نوع مدل:     قلب

 

  

 

 

 


کلینیک صحی سیار

 
نخستین برنامه کلینیک سیار از طرف موسسه تحصیلات عالی طبی وشفاخانه چراغ با هماهنگی وزارت صحت عامه کشور در ولسوالی کلکان ولایت کابل راه اندازی شد. این برنامه به منظور معاینه ، تداوی و توزیع ادویه رایگان برای مریضان و اشتراک محصلین طب موسسه تحصیلات عالی طبی وشفاخانه چراغ اجرا شد

.
صبحگاه روز چهارشنبه 15 جوزا 1392 ده ها تن از باشنده گان ولسوالی کلکان در مرکز صحی آن ولسوالی حضور یافته و از امتیازات و خدمات برنامه کلینیک سیار مستفید شدند.
داکتر اجمل یاسین معاون کلینیکی موسسه تحصیلات عالی طبی وشفاخانه چراغ که رهبری این تیم صحی را به عهده داشت هدف برنامه را چنین بیان کرد:" هدف این پروسه تداوم همکاری بین موسسه ما و وزارت صحت عامه کشور و اشتراک محصلینی که در دوره کلارک شیپ (Clerkship)  دروس عملی فاکولته  قرار دارند و هم چنان به راه انداختن برنامه تحقیقی علمی توسط محصلین می باشد.  وی افزود: " معاینه و توزیع ادویه اساسی برای مریضان به شکل رایگان از خدماتی است که از طرف کلینیک صحی سیار به مردم ارایه میشود".
پیر مرد سالخورده یی به نام عبدالرحمن یکی از مریضان مراجعه کننده به کلینیک صحی بود وی خواست تا این دوکتوران بار دیگر هم به ولسوالی شان بیایند و به مریضان کمک کنند.  تیم کلینیک صحی سیار را  33 نفر شامل 25 نفر محصلین از سمسترهای 6 تا10، دو نفر استاد رهنما، دو نفر داکتر متخصص و یک نفر نرس همراهی میکردند. محصلان در جریان کار به گروپ های متعدد تقسیم شدند ووظایف مشخص را در بخش های معاینه، نسخه نویسی، توزیع ادویه ، تکمیل پرسشنامه ها، راجستریشن و رهنمایی مریضان به پیش بردند. 
به تعداد 100 مریض در این پروسه تحت معاینه و معالجه قرار گرفتند. خانم "گل مهره"  در حالی که طفل خورد سالش را در آغوش داشت و به خریطه ادویه و نسخه اش نگاه میکرد از حضور و همکاری داکتران خوشی نموده گفت: "این کار بزرگ وخیریه برای ما است که در اینجا امکانات زیاد نداریم".
قرار است دومین دور کلینیک صحی سیار در چهارشنبه آینده راهی یکی دیگر از ولسوالی های کابل شود.

  اعضای تیم کلینیک صحی سیار:
داکتر اجمل یاسین              متخصص داخله
داکتر محمد هارون             متخصص داخله
محمد فهیم                        نرس
نوید حمیدی                     مسول اطلاعات وروابط
محمد صادق                     کارگر
زلگی                            دریور
بیژن 

                            دریور


اسامی محصلین اشتراک کننده در این پروسه عبارتند از:
سمستر دهم:
    داکتر ذکی ا... اوریا
    داکتر احمد ا... تابان
    داکتر عبدالصبور تابان
    داکتر مژگان یوسفی
داکتر منیژه خاموش
    داکت

ر وژم

ه خاموش 

 

 

       سمستر نهم:

    داکتر ملالی نورزی
    داکتر ترینا نورزی
   داکتر سید محمد رحیم نیازی
    داکتر ذکی براتی

 

سمستر هشتم:
    داکتر محمد عاطف حقمل
   داکتر ایمل بشری
   داکتر نعمت ا... رضایی
  داکتر حیات ا... پوپل
   داکترمهدی حکمت

 

سمستر هفتم:
   داکتر حسینه جهش
   داکتر آزاده نیازی
   داکتر بصیره صافی
  داکتر مسلم خالقیار
   داکتر امید خیبر
   داکتر فردوس راسخ

 

 

سمستر ششم :
    داکتر افراشیم چرمکار
    داکتر علیانا مهدی یار
   داکتر ذبیح الله سادات
   داکتر بوستانه شهامتی

   

داکتر نوید فقیرزی

  

 

 

 

سهولت انترنت پر سرعت وای فای در محوطه موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ مهیا گردید


موسسه تحصیلات عالی طبی و شفاخانه چراغ به منظور سهولت در دسترسی محصلان  به آخرین و جدیدترین اطلاعات طبی، تسهیلات انترنت پرسرعت بی سیم را در محوطه موسسه مهیا نموده است. از آنجایی که دانش طبی با گذشت زمان در حال تغییر و تحول می باشد، لذا رهبری موسسه تصمیم برآن شد تا در کنار موجودیت خدمات انترنتی در کتابخانه موسسه، سیگنال انترنت بی سیم را نیز در محوطه موسسه پخش نماید، تا با استفاده از آن محصلان

بتوانند تازه ترین اطلاعات و مواد درسی مورد ضرورت خود را دریافت نمایند

 

موسسه تحصیلات عالی طبی و شفاخانه تدریسی چراغ در سال  1387 سند ثبت رسمی نهادهای تحصیلات عالی خصوصی را از وزارت تحصیلات عالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان دریافت نموده است

موسسه تحصیلات عالی طبی و شفاخانه تدریسی جراغ، نخستین موسسه خصوصی در راستای عرضه تحصیلات عالی طبی در افغانستان بوده و مصمم است تا خدمات صحی با کیفیت عالی را به هموطنان عرضه بداردموسسه تحصیلات عالی طبی و شفاخانه تدریسی چراغ در دو بخش فعالیت دارد     

 

  بخش عرضه تحصیلات عالی     

بخش عرضه خدمات صحی

  

بخش عرضه تحصیلات عالی طبی  

موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ پروگرام درسی خود را در شش سال عرضه میدارد. پنج سال اول شامل تدریس تئوری و پراکتیک بوده و در یک سال اخر آن کاملا کار عملی (استاژ) میباشد و در اخیر سند رسمی فراغ دوکتورای طب را با تائید وزارت تحصیلات عالی ، به محصلین ارائه می دارد

کریکولم درسی(نصاب تعلیمی) این موسسه برگرفته شده از کریکولومهای معتبر جهان با در نظر داشت شرایط کشور تهیه گردیده است هر سال تحصیلی مشتمل بر دو سمستر میباشد: ب

هاری و خزانی

 

 

بخش عرضه خدمات صحی

موسسه تحصیلات عالی طبی چراغ شامل شفاخانه مجهز بوده و اولین شفاخانه تدریسی خصوصی در افغانستان است که با داشتن کدرهای مجرب و متخصصین ورزیده و پرسونل طبی به طور 24 ساعته در خدمت هموطنان و مریضداران محترم میباشد.

شامل بخشهای:

جراحی عمومی، جراحی یورولوژی، گوش وگلو، نسائی ولادی، داخله عمومی و

لابراتور تشخیصیه مدرن مجهز به وسایل کمپیوتری شامل معاینات بیوشیمی، میکروبیولوژی، سیرولوژی و سایر تستهای لابراتواری التراسوند رنگه و ساده

توسط متخصصین و داکتران اناث و ذکور

اندوسکوپی

X Ray

گراف برقی قلب


 تفاهم نامه همکاری موسسه تحصیلات عالی طبی و شفاخانه چراغ با ریاست صحی ستر درسیز وزارت دفاع ملی مورخ 17/3/1389
شعبات تشخیصیه هیستوپتولوژی ،هیماتولوژی ،میکروبیولوژی ،سیرولوژی، بیوشیمی، معاینات تلویزیونی و سایر معاینات لابراتواری
کتابخانه مجهز با سیستم اینترنت و کتب معتبر دنیا فضائی مناسب برای مطالعه و تحقیقات علمی برای محصلین
اتاق های بستر و عملیات خانه مجهز با وسایل مدرن و کامپیوتری